Mindent a nyiroködémáról

A nyiroködéma okai, tünetei, kezelés: nőknek és férfiaknak, idősebbeknek és fiatalabbaknak, mell műtötteknek és daganatos betegeknek. Nyirok masszázs és kézi nyirok drenázs, életmód tanácsadás: Füredi Rita diplomás gyógytornász, terapeuta

A mellműtétet követően fenn áll a lehetősége annak, hogy kialakuljon a nyiroködéma, azaz legtöbbször a kar  duzzadásával járó nyirokpangás. Ön sokszor nehéznek érzi a karját, feszítő érzés vagy fájdalom jelentkezik az ödémás területen? Megduzzad a mell illetve kar és érzékeli, hogy bevág a melltartó, szorít a ruha vagy a karóra? Nehezítetté vált a mozgás, ügyetlenebbé vált házimunka közben? Ezek a panaszok már arra utalnak, hogy valószínűleg Önnek már kialakult a nyiroködémája.

Rendkívül fontos, hogy minden mellműtött ismerje azokat a tanácsokat, amelyek betartásával csökkenthető a kialakulás esélye. A már kialakult nyiroködémával feltétlenül szakorvoshoz kell fordulni. Minél több nyirokcsomót távolítottak el, annál valószínűbb,hogy Önnél kialakul a nyiroködéma. Teljes emlőeltávolítás esetén ödémás lehet még a mellkas és a hát, míg az emlő megtartó műtét után valószínűleg a  mell duzzadhat meg. A sugárterápia vagy szövődményes gyulladás hatására tovább károsodhat a nyirokrendszer. Ugyanis a víz és salak minden esetben a felső testfélből a hónalji nyirokcsomók felé vezetődik. Amennyiben  az eltávolított nyirokcsomók és a károsodott nyirokerek miatt ez az elvezető út elzáródik, a mell illetve a hát területén a víz felhalmozódhat és  ödémát okozhat. Ilyenkor célszerű a nyirokterapeuta által betanított önkezelés megtanulása és rendszeres végzése. 

Íme néhány jó tanács, amelyek betartásával csökkenthető az ödéma kialakulásának kockázata:

A műtéti oldalt nem szabad túl erőltetni pl. nehéz dolgok cipelésével!

Lehetőleg ne hagyja lógni a kart, tegye a kezét zsebre vagy karoljon bele partnerében!

Előzze meg a kisebb sérüléseket a kezén, karján, különösen vigyázzon a manikűrnél, főzésnél! Kerti munkánál viseljen kesztyűt! Ezzel elkerülve a nyiroködémát előidéző ill. súlyosbító fertőzéseket. Pl. az orbáncot, mely súlyos gyulladás és  magas lázzal jár.

Kerülje a magas hőhatásokat: a szaunát, a szoláriumot, a hajszárítóbúrát!

Óvja bőrét a közvetlen napsütéstől! A meleg hatására több víz és salakanyag képződik és előidézheti ill. fokozhatja az ödémát.

Ápolja bőrét hidratáló krémmel!

Injekció adása, vérvétel, vérnyomás mérés ne az érintett oldalon történjen! Akupunktúra, fizikoterápiás kezelés illetve masszázs nem ajánlott, mert fokozhatja az ödémát.

Kerülje a szűk ruhák viselését, mert akadályozhatja a nyirokáramlást. Viseljen szélesebb vállpántú, kényelmes, rugalmas anyagú melltartót, és hordjon könnyített protézist!

Ne viseljen az érintett oldali karján szoros karkötőt, órát, gyűrűket, illetve ne itt hordja a válltáskát!

Táplálkozzon egészségesen, őrizze meg egészséges testsúlyát!

Mozogjon, sétáljon rendszeresen jó levegőn. Az úszás jótékony hatású, de csak 30 fok alatti vízben. Kerülje a túlerőltetéssel járó sportokat!

Rendszeresen végezzen könnyű tornagyakorlatokat! Pl. karemelés, karkörzés, ujjakkal pumpálás.


Gyakorlatok eszköz nélkül

  • Körözzön vállakkal előre majd hátra
  • nyissa szét, majd szorítsa ökölbe az ujjait
  • érintse ujjait egymás után a hüvelykujjhoz
  • csuklókörzés
  • könyökhajlítás – nyújtás (test mellett vagy test előtt is végezhető. Hajlításkor ujjait szorítsa ökölbe – nyújtáskor ujjait nyújtsa és nyissa szét)
  • karokat test mellől minden irányba emelje, közben ujjaival pumpáljon (öklöt nyitni – zárni)
  • képzelje el: hogy egy tehenet a farkánál fogva (mindkét karja használatával) magához húz, és el kezdi fejni (utánozza többször ezt a mozgásfolyamatot).
  • képzelje el, hogy egy villanykörte kiégett lakásában, és ki kell cserélnie: csavarja ki a kiégett körtét, és csavarjon be egy újat a helyére. Ismételje többször ezt a mozgásfolyamatot.
  • kulcsolja két kezének ujjait össze, nyomja ujjait kézfejére valamint tenyereit össze – lazítsa el, majd ismételje ezt a mozgásfolyamatot.
  • képzelje el, hogy úszik: utánozza ezt a mozgást (mellúszást, hátúszást, gyorsúszást, pillangót....)

Gyakorlatok szivacslabdával

  • Nyomja össze labdáját mindkét tenyerével
  • Gördítse a labdát a falon fel és le, vagy a lábán (ülőhelyzetben nyújtsa ki lábát)
  • Nyomja ujjait egyenként a szivacslabdába
  • Tegye hóna alá (érintett kar oldalán) a szivacslabdát, és nyomja össze, majd csökkentse a nyomást anélkül, hogy a labda leesne.
  • Adja a labdát a teste körül - egyik kezéből a másikba továbbadva – körbe.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 1
Heti: 25
Havi: 22
Össz.: 58 378

Látogatottság növelés
Oldal: Tanácsok és torna mellműtötteknek
Mindent a nyiroködémáról - © 2008 - 2024 - nyirok.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »